Lucie Němcová | Pátek, 09. září 2022 |
Kuchyně je pro většinu z nás místem denního užívání a jakékoli detaily způsobující byť jen malý diskomfort, mohou být v dlouhodobém horizontu velmi obtěžující. Nejde jen o promyšlené funkční řešení a zařízení, ale také o typ a kvalitu materiálu a detaily, kterým jako laici v procesu návrhu nemusíme věnovat pozornost – hrany, přechody plochy, zapuštění jednotlivých prvků... Tím nejexponovanějším místem, a tedy i místem s nejvyššími požadavky na kvalitu a životnost, je pracovní deska kuchyně. Jaké vlastnosti a specifika s sebou nesou jednotlivé materiálové varianty, si řekneme v následujícím textu.
Pracovní plocha kuchyně je během přípravy jídla vystavena poměrně značné zátěži: vlhku a vodě, různým druhům potravin s nejrůznějšími látkami a barvivy a v neposlední řadě také ostrým čepelím nožů, které se ne vždy poslušně vyskytují pouze na krájecím prkénku. Musí tedy mít dlouhou životnost, mechanickou a tepelnou odolnost a být dobře udržovatelná. Pokud chceme výrobek s krásně provedenými detaily, dlouhou životností, na kterém jen tak nezanecháme stopy a který současně podtrhne vzhled kuchyně v rámci příjemného obytného prostoru, asi bychom neměli hledat naši desku do kuchyně v nejbližším obchodě s kutilskými potřebami.
Nejpoužívanější materiály pracovních kuchyňských desek:
1. MDF desky s povrchem z laminátu
Tento nám dobře známý a rozšířený materiál je složen z melaminového papíru, který je napouštěn v pryskyřici a poté lisován dohromady do určité tloušťky – v případě kuchyňských desek od 0,3 do jednoho milimetru. Laminát je pak lepen na dřevotřískovou desku 28 nebo 38 milimetrů. Ze spodní strany je protitažný papír, který dokáže eliminovat vlhkost například z myčky tak, aby nepronikla do dřevotřískové desky.
Levnější kuchyňské desky jsou opatřeny právě nejmenší tloušťkou laminátu 0,3, což poznáme například ve chvíli, kdy nám na ni spadne nůž. Zatímco tenkou vrstvu probodne a zapíchne se, od silnější vrstvy laminátu se odrazí a maximálně zanechá škrábnutí. O tloušťku laminátu dané desky se musíte sami zajímat, většinou výrobcem není uvedena. Laminát je velmi rozšířeným a oblíbeným materiálem zejména pro svoji cenu a nekonečné spektrum dekorů.
obr.: MDF deska z dřevotřísky je opatřena vrstvou laminátu – jeho kvalita se může lišit a ovlivňovat životnost desky. Poměr cena výkon však tuto desku dostává mezi ty nejužívanější. Foto: Martin Zeman
Výhody
- vysoká odolnost zejména v případě kvalitní silnější vrstvy laminátu
- velký výběr dekorů a struktur
- nízká cena
Nevýhody
- neopravitelnost
- materiál je náročný na přesné provedení spojů
2. Hrana kuchyňské desky z desek MDF a laminátu
Hrana pracovní desky je designovým prvkem, který dokresluje výsledný vzhled, ale také důležitým praktickým detailem – přichází do styku s vodou a nečistotami a zároveň se o ní při práci můžeme opřít. Je důležité, aby byla kvalitně lepena.
Zaoblená hrana – takzvaný postforming(rádius nahoře i dole)
Foto: Martin Zeman
Ostrá kolmá hrana ošetřena materiálem ABS nebo polypropylenem - v současnosti oblíbené designové řešení. Hrana může být lepena několika způsoby. Nejlevnější je nažehlovací hrana, kterou aplikujete sami doma. Sofistikovanější řešení je pomocí olepovacích strojů, kde je využíváno lepidla PVA nebo polyuretanového lepidla, které je nejstabilnější, co se týče voděodolnosti.
Foto: Martin Zeman
3. Desky z masivního dřeva
Velmi oblíbené desky z přírodního materiálu s elegantním vzhledem, nejčastěji dubové, ale také ze dřeva březového, bukového nebo z amerického ořechu. Můžeme si vybrat ze dvou typů desek. Takzvanou průběžku, ve které je po celé délce desky jedna dlouhá lamela podélně slepená s ostatními dohromady. Je dražší a využívaná spíše pro stoly.
Nebo druhou velmi používanou a levnější variantu – cinkovanou spárovku. Tato deska je složena z malých lamel spojených ozubeným cinkovaným spojem. Přestože je dřevo důkladně vysušené, stále obsahuje lignin, což znamená, že stále může pracovat. Vyžaduje tedy povrchovou úpravu – napuštění přírodním olejem, který se aplikuje, dokud dřevo saje, nebo vrstvu olejovosku nanesenou postřikem. V průběhu užívání vyžaduje pravidelné ošetření olejem.
obr.: S masivním dřevem na kuchyňské lince se setkáme také velmi často. I přes větší nároky na údržbu a citlivost vůči vlhkosti jde o materiál, který vytváří hřejivé a domácké prostředí a je příjemný na dotek. Možnost zbroušení pro obnovu desky je jistě také silným argumentem zejména pro životnosti desky. Foto: Martin Zeman
Výhody
- tradiční přírodní materiál s elegantním vzhledem příjemný na dotek
- kvalitní povrch přírodních a voskovaných olejů
- ekologický materiál (FSC certifikace dřeva)
Nevýhody
- oprava poškození možná pouze přebroušením
- náročnější údržba
- vliv vlhkosti
4. Desky z kompaktního laminátu
Tato deska je slisovaná z melaminového papíru do tlusté vrstvy nejčastěji 12 milimetrů. K dispozici je v rozměru od dvou do 20 milimetrů. Jádro může být probarveno černě, bíle (nejžádanější barvy) nebo jinou barvou.
obr.: Desku kompaktního laminátu často prozradí její barevná a většinou kontrastní hrana a také malá tloušťka. Foto: DESK-FORM
Výhody
- voděodolný
- vysoká tvrdost a pevnost
Nevýhody
- zejména nekvalitní desky snadno náchylné ke škrábancům
5. Kuchyňské desky z přírodního kamene
Luxusní a praktická varianta pracovní desky s dlouhou životností. Nejčastěji používaným kamenem pro kuchyňské desky je žula, dále mramor, který je ale vhodnější pro parapety vzhledem k jeho křehkosti. Je několik desítek nebo set typů žuly. Druh se stejným názvem může pocházet odjinud a mít rozdílnou barevnost nebo poréznost, proto je třeba pamatovat na možnost barevné rozdílnosti a nedělit objednávku, pokud potřebuji stejný tón pro více prvků v interiéru. Je možné si vybrat z několika typů povrchů – lesk, mat nebo patina (leptaná chemicky).
obr.: Přírodní kámen nabízí nepřebernou paletu přírodních kreseb mnoha druhů žuly od světlých po nejtmavší, která nepochybně posune interiér kuchyně do jiné dimenze. Její odolnost a životnost je velmi dlouhá, jen radíme dobře rozmýšlet umístění spotřebičů a dát si pozor na montáž, kdy se může deska pěkně pronést. Foto: Martin Zeman
Výhody
- pevnost
- jedinečný luxusní vzhled
- dlouhá životnost
- samonosnost
Nevýhody
- cena
- studený materiál
- váha a potažmo obtížnější montáž
6. Desky z umělého kamene
Jinými slovy konglomerát funguje na podobném principu jako výroba akrylátu. Namíchaná směs je zapečena a zbroušena do požadovaného tvaru. Obsahuje sklářský písek, lesklá zrcátka jako náhradu slídy a další přísady. Je méně porézní a pevnější než žula. Vyžaduje na druhou stranu více energie při výrobě. Vrypy od nože je možné přeleštit, větší poškození se zalévá lepidlem a přebrušuje. V případě lesklých povrchů je oprava viditelná. Povrch může být leštěný i matnější.
Foto a zdroj: Dreamstime
Výhody
- exkluzivní design
- vysoká pevnost a tvrdost
- dlouhá životnost
- samonosnost
Nevýhody
- obtížněji opravitelný
- studený materiál
- náchylný nad 150°
7. Akrylátové desky
Tyto desky jsou tvořeny z 90 % přírodním bauxitem (přírodním kamenem) rozemletým na prášek s pojivem případě takzvanými čipy. Výrobní hmota se vylévá do nekonečných pásů na lince a po zapečení následuje zbroušení na tloušťku od čtyř do 20 milimetrů. Lze vyrobit také dřez a dosáhnout tak jednolitého povrchu celé pracovní plochy. Dřez může mít dno akrylátové ve stejné barvě nebo z nerezu. Akrylát se dá tvarovat do různých forem, nejen deskových. Pokud se poškodí, může být jemně zbroušen a deska je opět jako nový. Díky tomu je jeho životnost opravdu velká.
obr.: Bezesparý hladký povrch, který nemusí narušit ani prvek dřezu prozrazuje materiály s kategorie akrylátu, případně různých druhů umělého kamene (konglomerátu). Musíme jen dávat pozor, aby nám na lince přes noc nezůstalo rozlité červené víno nebo jiné agresivní barvivo. Trvalým stopám bychom se nejspíš nevyvarovali. Foto: DESK-FORM
Výhody
- nekonečné množství tvarů a vzhledu
- dlouhá životnost
- neviditelné spoje
Nevýhody
- citlivost na silná barviva při delším působení (borůvky, víno)
- citlivost na vysoké teploty (nad 150°)
8. Keramické desky
Tyto desky jsou také na bázi drceného kamene a pryskyřic. Jsou velmi odolné a oblíbené pro svůj luxusní design.
Foto: Martin Zeman
Výhody
- odolnost
- exkluzivní vzhled
- nízká hmotnost
Nevýhody
- cena
- křehkost (nebezpečí při montáži)
Praktická doporučení na závěr
- Nejčastější chybou je špatné odhadnutí provozu kuchyně v domácnosti. Pokud je kuchyně denně intenzivně užívána, je vhodné připlatit si za některou odolnější variantu kuchyňské pracovní desky.
- Přechod mezi pracovní deskou a svislou plochou za ní je místem, které se může snadno stát nepraktickým zejména při údržbě, je proto dobré jej kvalitně navrhnout i provést tak, aby bylo možné nečistoty snadno odstranit a nemohly se zde hromadit například ve spáře. Skvělým řešením je plynulý zaoblený přechod horizontální roviny do vertikální, oblíbený ve variantě akrylátu nebo konglomerátu jako součást desky.
- Pracovní deska v kuchyni by měla být v mírném spádu směrem od stěny tak, aby z ní voda stékala a nezůstávala stát.
- V případě masivního kamene, akrylátu i konglomerátu je důležité, aby výrobce provedl montáž. Žádná stěna není 100 % rovná, a pokud vznikne odchylka jeden až dva milimetry, má na osazení desky vliv. Jeden metr čtvereční kamenné desky váží 55 kilogramů. Máte-li v desce výřez pro varnou desku, hrozí, že ji ve dvou lidech při manipulaci zlomíte právě v těchto úzkých místech.
- Pozice příslušenství v kuchyni je potřeba důkladně promyslet. Jakmile jsou totiž v desce vyříznuty otvory, není cesty zpět. Zejména vzhledem k vysoké pořizovací ceně některých typů desek se tedy vyplatí výsledné řešení několikrát zvážit.
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 3/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”
-
Užitečné tipy, jak zařídit interiér srubu či roubenky ve stylu moderní venkov
Možná právě plánujete stavbu nebo rekonstrukci roubenky či srubu a trochu váháte, jak skloubit moderní životní styl s kouzlem tradiční dřevěné stavby. Tyto typické symboly…
-
Vana, nebo sprchový kout? Známe výhody i nevýhody obou těchto možností
Pojďme se společně s firmou WellMall, která se specializuje na prodej koupelnového vybavení, podívat, jaké jsou výhody i nevýhody vany a sprchového kouta v koupelně.
-
Nechte si od mistrů truhlářů vyrobit na míru kuchyň z masivu
Kuchyně na míru od společnosti UNIS-N vdechne vašemu interiéru osobitý styl. Nábytek se vyrábí z kvalitního masivního dřeva a s vysokým podílem ruční práce. Nejen, že získáte…
-
Nové sprchové žlaby Kaldewei ve spojení designu a kvalitního provedení
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…